TOLGA TAVİŞ

Ülkemizde genç kuşağın kayda değer müzisyenlerinden biri olan Tolga Taviş, günümüzde orkestra şefliği, bestecilik, aranjörlük ve eğitimcilik dallarında aktif olarak çalışmaktadır.

İzmir’de doğan, çocukluk ve gençliğini bu sihirli şehirde geçiren Taviş, 1994 yılında İzmir Devlet Konservatuvarı’na kabul edildi. Sınıf atlayarak 6 yılda bitirdiği bu okuldaki tüm müzikal eğitimimi Tolga Alpay ‘dan aldı. 1999 Kasım’ ında açılan sınavı kazanarak 19 yaşında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Fagot Sanatçısı oldu. 9 yıl boyunca Antalya’ da sanatçılık görevini sürdürdü ve tanınmış orkestra şefleri yönetiminde yüzlerce konser verdi.

İzmir ‘deki eğitimi boyunca piyano ve kompozisyon ile de ilgilenen Taviş, 2002 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı ‘ndaki Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümünün yüksek lisans programına kabul edildi. Yüksek lisans programı boyunca Prof. Rengim Gökmen ile Orkestra Şefliği, Prof. İlham Baran ile “20 yy. Müzik Stilleri” çalışan sanatçı 2005 yılında mezun oldu.

Yine 2005 yazında, İtalya ‘nın Siena kentinde, Avrupa ‘nın en prestijili “masterclass” larından biri olarak kabul edilen “Santa Chigiana” Müzik Akademisi’ nin düzenlediği şeflik “masterclass” ına katıldı. Bu “masterclass” dahilinde, Monte-Carlo Filarmoni Orkestrası ‘nın Sanat Direktörü olan saygın İtalyan pedagog Gianluigi Gelmetti ‘nin “aktif” öğrencisi olmaya da hak kazanan Taviş; masterclass boyunca Sofia Festival Orkestrası ile çalışmıştır.

2008 Eylül ‘ünde Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü ‘nün açtığı sınavı kazanan Taviş, 28 yaşında Samsun Devlet Opera ve Balesi ‘nde Orkestra Şefi pozisyonuna getirilmiştir. 2014 yılına kadar bu kurumda görev yapan Tolga Taviş, 100’ün üzerinde senfonik konser, opera, bale, operet ve müzikal temsili yönetmiştir. “Saraydan Kız Kaçırma, Sihirli Flüt, La Traviata, Carmen, La Boheme, Madama Butterfly, Ali Baba ve Kırık Haramiler ve IV. Murat” şefliğini üstlendiği önemli operalar arasında sayılabilir.

Tolga Taviş, 2015 yılı itibariyle İzmir Devlet Opera Balesi ‘nde orkestra şefi görevini üstlenmektedir.

Tolga Taviş, 2006 yılından günümüze değin ülkedeki akademik, belediye ve devlet senfoni orkestralarının konserlerini, devlet opera ve balelerinin konser ve temsillerini yönetmiştir ve halen düzenli olarak davet almaktadır. Sanatçı, aynı zamanda Ankara Devlet Opera ve Balesi ‘nin Güney Kore (Daegu) ve Rusya (Ekaterinburg) turnelerinde şeflik görevi yapmış ve temsiller yönetmiş, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ‘nın “Güneydoğu Anadolu Turnesi” konserlerini idare etmiştir.

Besteci kimliği ile şeflik görevinden dolayı sayıca az, fakat sanatsal başarısı yüksek ve ses getiren projelere imza atan Tolga Taviş, 2009 yılında Samsun Valiliğinin siparişi üzerine Mustafa Kemal Atatürk ‘ün efsanevi İstanbul – Samsun yolculuğunu konu olan “Sonsuzluğa Atılan Adım” adlı sahne kantatını bestelemiş ve dünya prömiyerini 19 Mayıs 2009 ‘da Atatürk ‘ün Samsun ‘da karaya çıktığı yerde ve ayak bastığı saat olan 08:15 ‘te yönetmiştir. 3 yıl gibi uzun bir süre boyunca üstünde çalıştığı “Hekimoğlu” operasıyla dünya prömiyerini ise 18 Ekim 2014 ‘de Samsun ‘da gerçekleştiren besteci; bu ilk operasıyla olumlu eleştiriler almış, sanat camiasının ve seyircilerin takdirini kazanmıştır.

Aranjör olarak bir çok popüler müzik projesinde görev alan Taviş, yoğunlukla popüler müzik ve caz sanatçılarını senfonik orkestra ile buluşturmayı hedeflemiş ve bu kapsamda Keremcem, Yalın, Özgün, Şevval Sam, Sibel Gürsoy, Ayça Varlıer, Melis Sökmen ve Aydın Kahya gibi sanatçılar ile çalışmıştır.

Taviş, ayrıca genel sanat direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen ‘in üstlendiği Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ‘nın, kuruluşundan bu yana şeflik – eğitimcilik görevini sürdürmektedir. 2006 yılında Doğuş Grubu’ nun sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde kurulan bu önemli sanat – eğitim kurumu, Her yıl ortalama 25 mezun vermekte ve genç konservatur öğrencilerini profesyonel sanat yaşamına hazırlamaktadır.

single-image